Danmarks Ishockey Union

U18-landsholdet udtaget til Aalborg-turnering i den kommende uge


Aalborg lægger is til den kommende firenationers-turnering for U18-landshold, og for landstræner Martin Struzinskis mandskab gælder det som sidste forberedelsesturnering før VM i april i Slovenien.

Danmark møder Letland (torsdag 9. februar, klokken 19), Østrig (fredag 10. februar, klokken 19) og Norge (lørdag 11. februar, klokken 16)

Følgende trup er udtaget:

P Name DOB H W Shoots Club Team
GK William Rørth 20-09-1999 173 63 L Rødovre SIK
GK Albert Adamsen 24-06-1999 185 72 L Okanagan Eagles
GK Mads Søgaard 13-12-2000 198 84 L Esbjerg IK
D Mads Iversen 01-01-1999 190 80 L AaB
D Christian Larsen 08-02-1999 190 92 L Odense Bulldogs
D Christoffer Frænell 07-08-2000 170 62 R Rødovre SIK
D Malte Setkov 14-01-1999 193 84 L Malmø
D Jeppe Urup Mogensen 14-03-1999 187 80 R AIK Stockholm
D Nicolaj Eriksen 08-02-1999 184 83 L AaB
D Daniel Baastrup Andersen 23-07-1999 179 79 L Linköping
F Lucas Andersen 30-01-1999 188 80 R Rødovre Mighty Bulls
F Andreas Grundtvig 14-01-1999 178 75 L Rødovre Mighty Bulls
F Kristian Kragh 30-01-1999 175 70 L Herning IK
F Asger Petersen 14-09-1999 192 86 R Odense Bulldogs
F Jonas Røndbjerg 31-03-1999 184 80 L Växjö
F Emil Marcussen 11-04-1999 185 80 L AaB
F David Madsen 25-01-1999 184 88 R Växjö
F Søren Dietz-Larsen 01-06-1999 183 82 R Oskarshamn
F Jakob Wittendorf 10-03-1999 184 82 R SønderjyskE
F Gustav Green 21-09-2000 183 75 L Rungsted Seier Capital
F Oliver True 04-05-2000 182 65 R Rungsted Seier Capital
F Christoffer Gath 06-07-1999 181 82 L Herlev Eagles
F Oliver Reuter 08-04-1999 175 64 L Gentofte Stars

 

 

Head Coach:                              Martin Struzinski

Ass. Coach:                                Jesper Damgaard

Ass. Coach:                                Bjørn Østergaard

Ass. Coach, GK:                      Robin Danielsson

 

Team Manager:                       Aksel Lønvig

Physio:                                          Stine Laursen Equipment Manager:    Nikolaj Larsen