Administration og sportsafdeling

DIU’s administration og sportsafdeling har domicil i Idrættens Hus i Brøndby. Udover den faste stab har DIU tilknyttet en række trænere, holdledere, fysioterapeuter, materielforvaltere mfl., som er beskæftiget på DIU’s i alt syv landshold, og som er ansat på deltidskontrakter eller på frivillig basis.

DIU ledes af direktør Ulrik Larsen, som har det overordnede ansvar for DIU’s administration og sportslige virksomhed.

Ulrik_Larsen

DIREKTØR ULRIK LARSEN

Kan kontaktes om følgende emner:

  • Henvendelser fra medierne generelt
  • DIU’s samarbejde med IIHF
  • Salg og marketing
  • Spillerkontrakter og andre kontraktforhold
  • Licensudvalget og ligaforhold
  • Skøjtehaller, anlæg og drift
Emailula@ishockey.dkTelefon2046 9541
Kim_Pedersen

ADMINISTRATIONSCHEF,
GENERAL MANAGER OG LIGACHEF
KIM PEDERSEN

Kan kontaktes om følgende emner:

  • Metal Ligaen, Metal Cup og 1. division
  • Seniorlandsholdet, aktiviteter, spillerforhold, kontaktdata
  • IIHF
  • Dommerforhold for Metal Ligaen
Emailkpe@ishockey.dkTelefon2010 7944
Jesper_Duus

SPORTSCHEF JESPER DUUS

Kan kontaktes om følgende emner:

  • Henvendelse fra medierne vedr. DIU’s sportslige virksomhed
  • Overordnede sportslige forhold gældende for DIU’s samtlige landshold
  • Spørgsmål til udtagelse af landshold
  • Samarbejde med Team Danmark
Emailjdu@ishockey.dkTelefon2330 7680
Christina_Lisa_Benn

UDVIKLINGSKONSULENT
CHRISTINA LISSA BENN

Kan kontaktes om følgende emner:

  • Rekruttering & fastholdelse
  • Klub- & DIU projekter
  • Kontaktperson til DIU’s medlemsklubber
Emailcbe@ishockey.dkTelefon6076 3391
Dorthe_Noehr

SEKRETÆR DORTHE NØHR

Kan kontaktes om følgende emner:

  • Administrativt vedr. træner- og lederuddannelse og begynderdommerkurser
  • Dommerpåsætning i U 17.1 og U 15.1 kampe samt i træningskampe og i andre kampe, hvortil der kræves dommere
  • Kampflytninger i turneringskampe
  • Bogholderi, betalinger og afregninger
  • SportsAdmin support
Emaildnr@ishockey.dkTelefon2016 7253
Heinz_Ehlers

A-LANDSTRÆNER
HEINZ EHLERS

Olaf_Eller

TALENTCHEF
OLAF ELLER

Webmaster / Fotograf
Tonni Paibjerg

Kan kontaktes om følgende emner:

  • Hjemmeside
  • Fotografering & Kampbilleder
    fra Metal Ligaen
  • Grafiske opgaver
  • Sociale medier
  • Ad-hoc opgaver

 

Emailtpa@ishockey.dk